Susza rzek w Europie 2026: gdzie brakuje wody i jak bardzo
W sierpniu 2026 roku rzeki w większości Europy miały wyraźnie mniej wody niż zwykle. Najtrudniejsza sytuacja była na Bałkanach, w dorzeczu Dunaju, w Czechach, na Ukrainie, w Niemczech i we Francji. Na północy Europy poziom wody w rzekach jednak był bliższy normie, z wyjątkiem południowej Szwecji.
Raport pokazuje, gdzie występowały niedobory wody i jak duże były. Obejmuje mapę 44 779 odcinków rzek, dane z 27 krajów i 23 dużych rzek, a także osobną analizę Polski. Mapa obejmuje 37 krajów, a zestawienia i wykresy dotyczą 27 z nich, w których znajduje się co najmniej 300 odcinków rzek. Uzupełnieniem są zdjęcia satelitarne pokazujące sytuację przed i po wystąpieniu zmian, między innymi na Renie, Padzie i w Alpach.
Przedstawione wartości pochodzą z modelu Copernicus, a nie z odczytów wodowskazów. Wyniki modelu porównano z pomiarami z wodowskazów w trzech krajach.
- 32%odcinków rzek w Europie miało w sierpniu mniej niż połowę normalnego przepływu.
- 11%normy: tyle wody miała typowa rzeka w Serbii, najmniej wśród 27 krajów.
- 20 z 27krajów we wrześniu nadal poniżej normy, mimo lekkiej poprawy.
NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI
- Polska: W Polsce typowy odcinek rzeki miał w sierpniu 2026 roku 54% normy z lat 2016-2025, a na 48% odcinków przepływ spadł poniżej połowy normy z lat 1991-2020. Szczegóły
- Najniższy sierpień w serii danych z lat 2016-2026: W europejskich krajach objętych analizą (bez Rosji i Turcji) typowy odcinek rzeki miał w sierpniu 2026 roku zaledwie 70% swojej normy z sierpnia w latach 2016-2025. Dla porównania, w drugim najsuchszym roku (2019) było to 75%. Wobec normy z lat 1991-2020 był to trzeci najniższy sierpień od 1991 roku.
- Prawie jedna trzecia sieci poniżej połowy normy: Aż 32% odcinków rzek miało mniej niż połowę swojego normalnego przepływu. Jest to rekordowy udział w serii danych z lat 2016-2026, ponieważ w 2018 roku wynosił on 23%.
- Rekordowo niski poziom wody na dużych rzekach: Dunaj w Budapeszcie, Ren, Sawa, Cisa, Loara, Pad i Rodan miały najsuchszy sierpień od 2016 roku.
- Kontynent podzielony: W Niemczech typowy odcinek rzeki miał 44% normy, we Francji 54%, w Czechach 24%, a w Serbii zaledwie 11%. Z kolei w Finlandii przepływ wynosił 112% normy, a w Portugalii 121%. W Szwecji model wskazywał 106% normy, choć dane z wodowskazów pokazywały suszę na południu kraju.
- Wrzesień bez ulgi na zachodzie i w centrum: Do 27 września typowa rzeka we Francji miała przepływ na poziomie zaledwie 39% normy, a w Niemczech 49%. Z kolei w krajach bałtyckich i Finlandii przepływy były wyraźnie powyżej normy.
- Najszersza susza od 1991 roku w modelu: W porównaniu z wieloletnią normą z lat 1991-2020 aż 35% odcinków rzek miało mniej niż połowę swojego normalnego przepływu. To większy udział niż w 2003 i 1994 roku.
- Ren w Kaub poniżej dawnego rekordu: 1 października wodowskaz wskazywał −6 cm (zero wodowskazu nie oznacza braku wody, ponieważ jest umownym punktem odniesienia). Poprzedni rekord minimum wynosił 25 cm i został odnotowany w 2018 roku.
Jak czytać „% normy” i model
Norma to średni przepływ rzeki w sierpniu w danym miejscu w latach 2016-2025. 100% oznacza typowy przepływ, 50% oznacza połowę tej wartości, a 150% półtora razy tyle. Są to szacunki modelu, a nie bezpośrednie odczyty z wodowskazów. Warto pamiętać, że „norma” odnosi się tu do ostatnich 10 lat, a nie do wieloletniej normy klimatycznej. „Rekord” na wykresach oznacza najniższy przepływ w sierpniu od 2016 roku w danym miejscu, a nie rekord w sensie wieloletnim.
- Norma
- średni przepływ rzeki w sierpniu w tym samym miejscu w latach 2016-2025.
- Model
- program, który z pogody i ukształtowania terenu oblicza przepływ rzek, a nie odczyt z wodowskazu.
- Odcinek rzeki
- jedna komórka siatki modelu, około 5 km rzeki.
- Mediana
- wartość, poniżej której jest połowa odcinków, a powyżej druga połowa.
- Susza meteorologiczna
- Długi okres z mniejszą niż zwykle ilością opadów.
- Susza hydrologiczna
- Zbyt mało wody w rzekach, jeziorach i pod ziemią. Przychodzi z opóźnieniem po niedoborze deszczu; ten raport pokazuje ją w rzekach.
Dwie normy. Głównym porównaniem jest norma z lat 2016-2025, a dodatkowo, w sekcji poświęconej wieloleciu, przedstawiono dane w odniesieniu do normy z lat 1991-2020.
Trzy znaczenia „% normy”. Warto pamiętać, że zapis „% normy” nie zawsze oznacza to samo. W przypadku Europy lub kraju jest to mediana z wielu odcinków rzek, z których każdy porównano z własną normą, dlatego typowy odcinek miał na przykład 70% normy. W przypadku pojedynczej rzeki, takiej jak Sawa czy Dunaj w Budapeszcie, jest to średni przepływ w sierpniu w jednym punkcie w porównaniu z normą z tego samego punktu. Na wykresie dziennym oraz dla września oznacza przepływ danego dnia lub okresu w porównaniu z normą z tego samego okresu w latach 2016-2025. Odrębnym przypadkiem jest norma z lat 1991-2020, każdorazowo wskazana w tekście, dlatego te same wyniki sierpnia mają tam inne wartości (na przykład 72% zamiast 70%).
Model to program, który na podstawie zmierzonej pogody i ukształtowania terenu oblicza przepływ rzek dzień po dniu. Pomiar to odczyt z wodowskazu, a liczby używane w raporcie pochodzą z modelu, a nie z pomiaru. Zapis modelu od 1991 roku obejmuje obliczone dane dla rzek w Europie objętej analizą (bez Rosji, Turcji i Islandii), także tam, gdzie nie ma wodowskazów. Są to szacunki, a nie bezpośrednie pomiary. W Niemczech i Szwecji model zawyża przepływ przy niskich stanach wody (w Niemczech mediana zawyżenia wynosi około 22% wobec 11 wodowskazów), natomiast w Wielkiej Brytanii go zaniża. Dlatego w tekście użyto określenia „w modelu”, a „od 1991 roku” oznacza początek zapisu modelowego, a nie historię pomiarów. Porównanie z odczytami wodowskazów w trzech krajach pokazało dużą rozpiętość zgodności: korelacja wynosiła 0,91-0,99 na Renie, 0,80 w Szwecji i 0,09 w Wielkiej Brytanii. Szczegóły
Model Copernicus nie jest autorskim modelem Orbispect. To ogólnoeuropejski model przepływów, udostępniany w ramach usługi zarządzania kryzysowego CEMS i wykorzystywany zgodnie z jego licencją. Orbispect wykonuje analizę wyników modelu: określenie norm, porównania z innymi latami, zestawienia dla poszczególnych krajów, zdjęcia satelitarne przed i po oraz weryfikacja danych na podstawie odczytów z wodowskazów.
Odcinek rzeki. W raporcie oznacza jedną komórkę siatki modelu o wielkości około 5 km, obejmującą rzekę o typowym przepływie powyżej około 3 m³/s. Łącznie analizą objęto 44 779 odcinków w 37 krajach. Dane dla krajów dotyczą 27 państw, w których znajduje się co najmniej 300 takich odcinków (razem 43 354), a pozostałe 10 krajów ma łącznie 1 425 odcinków. Przy obliczaniu mediany dla danego kraju małe i duże rzeki traktowano jednakowo, ponieważ odcinki nie ważono wielkością przepływu. Wyjątkiem jest tabela dotycząca dorzeczy (sekcja „Dorzecza w liczbach”), w której odcinek oznacza fragment rzeki o długości zwykle 60-100 km, złożony z kilku komórek siatki modelu.
Poznaj mapę
Najedź kursorem lub stuknij w rzekę, aby zobaczyć jej odcinek: przepływ w sierpniu 2026 jako odsetek normy, zapis sierpni od 2016 roku i profil całej rzeki. Możesz też wybrać rzekę lub kraj.
Co widać na mapie? Każda linia przedstawia odcinek rzeki. Kolor pokazuje, ile wody płynęło w sierpniu 2026 roku w porównaniu z typowym sierpniem ostatniej dekady: czerwień oznacza suszę, biel oznacza normę, a błękit wskazuje wilgotność. Najedź kursorem na rzekę lub stuknij w nią, aby zobaczyć informacje o danym odcinku. Grubość linii odpowiada wielkości rzeki, zatem grube czerwone linie wskazują niedobory wody również w dużych rzekach. Mapa pokazuje pas niedoborów wody rozciągający się od Bałkanów po Wyspy Brytyjskie oraz względnie dobrą sytuację na północy Europy. Użyj przycisków + i −, aby przybliżyć lub oddalić mapę. Kraj lub rzekę możesz wybrać z listy obok.
Co stoi za suszą i jakie są jej skutki?
Pogoda
Lato było najcięższe pod względem najniższych przepływów rzek od początku zapisu w 1992 roku. Biuletyn Copernicus liczy zapis od 1992 roku, a zapis modelu użytego w raporcie zaczyna się w 1991 roku. Na Renie, Dunaju, Padzie, Loarze, Rodanie i Sekwanie odnotowano rekordowo niskie lub niemal rekordowe wartości[1]. W zachodniej Europie było to najcieplejsze lato w zapisie, cieplejsze nawet niż w 2003 roku[1]. Przyczynami były mała ilość śniegu w Szwajcarii, niedobór opadów od wiosny i fale upałów[1][2].
Skutki
Skutki suszy odczuły między innymi energetyka i transport rzeczny, które są uzależnione od odpowiedniego poziomu i temperatury wody. Węgierska elektrownia jądrowa Paks ograniczała moc od końca lipca, a do pełnej wydajności wróciła około 26 sierpnia[3][4]. We Francji wyłączono trzy reaktory w elektrowniach Bugey, Golfech i Chooz z powodu zbyt wysokiej temperatury wody w rzekach[5]. Na Renie statki mogły przewozić jedynie około jednej piątej swojego zwykłego ładunku[6].
Co zrobiono
W niektórych kantonach, m.in. w Solothurn, wprowadzono zakazy poboru wody, także do nawadniania[14]. Analiza skupia się na przepływach rzek i nie określa, w jakim stopniu do suszy przyczyniła się zmiana klimatu.
Gdzie jest lepiej
Sierpień był wilgotniejszy niż średnia na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego, w Alpach, na północnym wschodzie Europy oraz w Skandynawii i Finlandii[9].
Dlaczego niski poziom wody ma znaczenie
Niski poziom wody wpływa nie tylko na same rzeki, lecz także na codzienne życie ludzi, funkcjonowanie gospodarki i kondycję ekosystemów. Barki muszą przewozić mniejsze ładunki lub przerywać rejsy, elektrownie wykorzystujące wodę do chłodzenia ograniczają moc, a hydroelektrownie produkują mniej energii. O wodę konkurują także wodociągi i rolnictwo. Wyższa temperatura wody może dodatkowo szkodzić rybom i innym organizmom wodnym.
Wybrane rzeki w modelu
W sierpniu 2026 przepływ w modelu był najniższy od 1991 roku na Dunaju w Budapeszcie (48% normy z lat 2016-2025) i na Rodanie w Beaucaire (65%). Na Renie w Lobith było to 42%, na Łabie w Neu Darchau 42% (drugi najniższy sierpień od 1991 roku), na Odrze w Hohensaaten 59% (szósty), na Padzie w Pontelagoscuro 68% (szósty). Liczby pochodzą z modelu w najbliższym punkcie na tej samej rzece.
Susza hydrologiczna 2026: gdzie przepływ opadł najbardziej
Wiele z najniższych wartości wśród dużych rzek wystąpiło w dorzeczu Dunaju. Rzeka Dunaj w Budapeszcie miała według modelu przepływ obniżony do 48% normy, czyli średnio 1 313 m³/s. Nie tylko Dunaj miał najsuchszy sierpień od 2016 roku, lecz także Sawa, Cisa, Mureș i Drawa. Sawa w Sremskiej Mitrowicy miała 20% normy, Cisa w Segedynie 25%, Mureș w Aradzie 29%, a Drawa w Osijeku 38%.
W innych dorzeczach Loara w Montjean płynęła na poziomie 28% normy, Wezera 38%, Ren w Lobith 42% i Łaba 42%; Wisła we Włocławku 44%. Rodan, Pad i Sekwana utrzymały się wyżej, na poziomie 65-68%, ale Rodan i Pad także zanotowały najniższy sierpień w serii, a Sekwana drugi najniższy.
Wyjątki wystąpiły na krańcach Europy: na Półwyspie Iberyjskim, w Portugalii, przepływ Duero w Régua wynosił 122% normy, a Tagu w Almourol 105%. Z kolei w fińskiej Laponii rzeka Kemijoki osiągnęła aż 133% normy.
Jak odczytać słupki. Każdy słupek przedstawia jeden odcinek rzeki. Jego długość pokazuje przepływ w sierpniu 2026 roku jako procent normy, a pionowa kreska oznacza 100%, czyli typowy przepływ. Słupek krótszy od kreski wskazuje, że wody było mniej niż zwykle. Oznaczenie „rekord” oznacza, że w danym miejscu żaden sierpień od 2016 roku nie był tak suchy. Najniższe wartości odnotowano na Sawie (20% normy), Dniestrze (25%) i Cisie (25%). Sawa i Cisa należą do dorzecza Dunaju, natomiast Dniestr ma własne dorzecze. Oznacza to, że przepływ wynosił około jednej czwartej normy lub mniej. Najwyższe wartości osiągnęły Kemijoki w Finlandii (133%) i Duero w Portugalii (122%). Filtr nad wykresem pozwala wyszukiwać rzeki według nazwy lub wartości przepływu.
Które kraje najbardziej odczuły suszę hydrologiczną?
Mediany dla poszczególnych krajów pokazują pas niedoborów wody rozciągający się od Bałkanów po Wyspy Brytyjskie. W Serbii typowy odcinek rzeki miał zaledwie 11% normy sierpniowego przepływu, a w Bośni i Hercegowinie 20%, w Chorwacji 21%, na Ukrainie 22% i w Czechach 24% normy. Nieco lepsza sytuacja była w Rumunii i Niemczech, gdzie przepływ osiągnął odpowiednio 43% i 44% normy. W Austrii i na Węgrzech wynosił 48%, a we Francji i w Polsce po 54%.
W 9 z 27 analizowanych krajów przepływ na każdym badanym odcinku rzeki był niższy od sierpniowej normy. Dotyczyło to między innymi Niemiec, Austrii, Węgier i Serbii.
Na północy Europy sytuacja była lepsza, choć mediany krajowe nie pokazują wszystkich różnic. Pomimo że w Szwecji przepływ wynosił 106% normy, na południu kraju wodowskazy wskazywały suszę, co opisano w sekcji dotyczącej weryfikacji modelu. W Finlandii i na Łotwie przepływy przekraczały normę, osiągając odpowiednio 112% i 106%, podczas gdy w Norwegii wynosiły 98%. Najwięcej wody w stosunku do normy odnotowano w Portugalii, gdzie przepływ wynosił 121% normy, co dało jej najwyższy wynik spośród 27 analizowanych krajów.
Słupek i kropka. Słupek przedstawia typowy przepływ rzek w danym kraju w sierpniu, a kropka przedstawia przepływ we wrześniu, do 27. dnia miesiąca. Jeśli kropka znajduje się na lewo od słupka, oznacza to dalszy spadek przepływu; jeśli na prawo, oznacza to poprawę sytuacji. Typowy odcinek wyznacza mediana, czyli wartość, poniżej której znajduje się połowa badanych odcinków, a powyżej której druga połowa. Wyraźne różnice między sierpniem a wrześniem widać w krajach bałtyckich i na Ukrainie, gdzie przepływy znacznie wzrosły.
Wzrost w sierpniu, spadek we wrześniu
Przepływy rzek zmieniały się w ciągu tego okresu. Mediana dla europejskich odcinków rzek spadła do 59% normy 14 sierpnia, a następnie wzrosła do 85% około 22 sierpnia. Do końca miesiąca utrzymywała się między 73% a 82%, jednak we wrześniu ponownie zaczęła obniżać się. 27 września wynosiła już 70% normy.
Sytuacja różniła się w zależności od regionu. W Europie Środkowej (Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Polska i Szwajcaria) przepływy osiągnęły 5 sierpnia minimum 30% normy. Następnie wzrosły do 71% 22 sierpnia, ale do 27 września ponownie spadły, tym razem do 38% normy. W Europie Południowo-Wschodniej (Serbia, Bośnia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria i Ukraina) najniższy poziom (23% normy) odnotowano 17 sierpnia. Od tego czasu przepływy wzrosły do 47%. Inaczej przebiegała sytuacja na zachodzie Europy (Francja, Wielka Brytania, Irlandia i Holandia). 31 sierpnia przepływy wynosiły tam 81% normy, ale niecałe cztery tygodnie później spadły do 32%, czyli najniższej wartości w serii dla zachodu.
Na północy Europy przepływy przez cały analizowany okres utrzymywały się na poziomie co najmniej około 80% normy. Przykładowo typowa rzeka na Łotwie we wrześniu osiągała 177% normy, w Finlandii 126%, a w Szwecji 112%.
W krajach objętych analizą mediana przepływu za okres 1-27 września 2026 roku wyniosła 78% normy. To tyle samo co we wrześniu 2018 roku, który do tej pory był najsuchszym wrześniem w analizowanym okresie od 2016 roku. Wyniki obu lat różnią się o mniej niż 0,1 punktu procentowego, dlatego uznaje się je za remis. (Dane za 2026 rok obejmują okres do 27 września.)

Linie przepływu. Wykres pokazuje zmiany typowego przepływu rzek z dnia na dzień, od 1 sierpnia do 27 września. Szary pas przedstawia zakres median dla całej Europy w latach 2016-2025. Jeśli linia znajduje się poniżej tego pasa, oznacza to, że przepływ był niższy niż mediana w każdym z tych lat. Linie dla poszczególnych regionów pokazują, jak różnie rozwijała się susza w Europie. Mediana dla krajów objętych analizą spadła 14 sierpnia do 59% normy, następnie wzrosła do 85% około 22 sierpnia, a 27 września wynosiła 70%. Kliknij nazwę regionu w legendzie, aby ukryć lub ponownie wyświetlić jego linię.
Liczby dla każdego kraju
Tabela 1 przedstawia dane dla 27 krajów, w których przeanalizowano co najmniej 300 odcinków rzek. Zawiera medianę przepływu w sierpniu 2026 roku jako procent normy z lat 2016-2025 i 1991-2020, udział odcinków, na których przepływ spadł poniżej połowy normy z lat 1991-2020, oraz udział odcinków, na których był to najsuchszy sierpień od 1991 roku.
| Kraj | % normy 2016-2025 | % normy 1991-2020 | Odcinki poniżej połowy normy | Najniższy sierpień od 1991 | Region |
|---|---|---|---|---|---|
| Austria | 48% | 51% | 47% | 43% | Europa Środkowa |
| Białoruś | 74% | 80% | 35% | 0% | Pozostałe |
| Bośnia i Hercegowina | 20% | 18% | 93% | 84% | Południowy wschód |
| Bułgaria | 63% | 54% | 47% | 16% | Południowy wschód |
| Chorwacja | 21% | 19% | 95% | 52% | Południowy wschód |
| Czechy | 24% | 23% | 81% | 20% | Europa Środkowa |
| Estonia | 103% | 105% | 0% | 0% | Północ |
| Finlandia | 112% | 127% | 0% | 0% | Północ |
| Francja | 54% | 43% | 58% | 23% | Zachód |
| Hiszpania | 95% | 92% | 18% | 2% | Iberia |
| Holandia | 62% | 56% | 35% | 20% | Zachód |
| Irlandia | 48% | 44% | 67% | 1% | Zachód |
| Litwa | 103% | 122% | 0% | 0% | Północ |
| Niemcy | 44% | 40% | 79% | 22% | Europa Środkowa |
| Norwegia | 98% | 116% | 0% | 0% | Północ |
| Polska | 54% | 51% | 48% | 4% | Europa Środkowa |
| Portugalia | 121% | 116% | 0% | 0% | Iberia |
| Rumunia | 43% | 28% | 78% | 46% | Południowy wschód |
| Serbia | 11% | 11% | 100% | 54% | Południowy wschód |
| Szwajcaria | 51% | 50% | 50% | 30% | Europa Środkowa |
| Szwecja | 106% | 113% | 15% | 8% | Północ |
| Słowacja | 46% | 46% | 72% | 47% | Europa Środkowa |
| Ukraina | 22% | 16% | 98% | 27% | Południowy wschód |
| Wielka Brytania | 62% | 63% | 35% | 9% | Zachód |
| Węgry | 48% | 49% | 56% | 69% | Europa Środkowa |
| Włochy | 68% | 72% | 9% | 2% | Pozostałe |
| Łotwa | 106% | 139% | 0% | 0% | Północ |
23 rzeki Europy pod lupą
Zestawienie obejmuje 23 największe rzeki Europy, każdą reprezentowaną przez jeden punkt pomiarowy, zazwyczaj w dolnym biegu. Dla 13 z nich sierpień 2026 roku był najsuchszy od 2016 roku. Tabelę można sortować i filtrować. Po sekcji o Polsce przedstawiono dwa przykłady oparte na odczytach wodowskazów: Ren w Kaub i Dunaj w Budapeszcie.
| Rzeka | Przekrój | Sierpień 2026, % normy | Wrzesień 1-27, % normy | Miejsce z 11 (1 = najsuchszy) | m³/s: sierpień / norma |
|---|---|---|---|---|---|
| Sawa | Sremska Mitrovica | 20% | 35% | 1 | 146 / 714 |
| Dniestr | Bender | 25% | 22% | 1 | 42 / 171 |
| Cisa | Szeged | 25% | 24% | 1 | 113 / 448 |
| Loara | Montjean | 28% | 39% | 1 | 50 / 175 |
| Mureș | Arad | 29% | 27% | 1 | 31 / 108 |
| Wezera | Intschede | 38% | 56% | 2 | 63 / 167 |
| Drawa | Osijek | 38% | 49% | 1 | 166 / 442 |
| Ren | Lobith | 42% | 52% | 1 | 743 / 1 767 |
| Łaba | Neu Darchau | 42% | 50% | 2 | 194 / 461 |
| Wisła | Włocławek | 44% | 29% | 1 | 245 / 561 |
| Dunaj | Budapeszt | 48% | 55% | 1 | 1 313 / 2 727 |
| Shannon | Limerick | 58% | 54% | 3 | 61 / 105 |
| Odra | Hohensaaten | 60% | 56% | 3 | 258 / 435 |
| Rodan | Beaucaire | 65% | 59% | 1 | 759 / 1 162 |
| Sekwana | Poses | 66% | 59% | 2 | 165 / 251 |
| Garonna | Tonneins | 66% | 27% | 6 | 83 / 126 |
| Pad | Pontelagoscuro | 68% | 77% | 1 | 726 / 1 071 |
| Glomma | Sarpsborg | 72% | 82% | 1 | 643 / 896 |
| Ebro | Tortosa | 83% | 76% | 1 | 113 / 136 |
| Dźwina | Salaspils | 88% | 165% | 7 | 447 / 506 |
| Tag | Almourol | 105% | 96% | 11 | 140 / 134 |
| Duero | Régua | 122% | 103% | 11 | 248 / 204 |
| Kemijoki | Rovaniemi | 133% | 134% | 10 | 856 / 645 |
Susza w Polsce: rzeki na tle danych
Według modelu w sierpniu 2026 roku typowy odcinek rzeki w Polsce miał przepływ wynoszący 54% normy z lat 2016-2025 i 51% normy z lat 1991-2020. Wisła należała do rzek z najniższym sierpniowym przepływem w serii od 2016 roku[15]. Na 48% analizowanych odcinków przepływ spadł poniżej połowy normy z lat 1991-2020. Poniżej przedstawiono wyniki modelu dla jedenastu punktów na Wiśle, Odrze, Bugu, Warcie, Noteci i Narwi.
Danych z krajowych wodowskazów nie uwzględniono, ponieważ ich wykorzystanie w działalności gospodarczej może wymagać zawarcia umowy z udostępniającym je instytutem. Wszystkie wartości w tej sekcji pochodzą z modelu, dlatego są szacunkami, a nie bezpośrednimi odczytami.
Co to oznacza w Polsce
Według stanu z 3 września 2026 roku IMGW wydał 91 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną, z czego ponad połowa dotyczyła dorzecza Wisły, a 35 dorzecza Odry.[12] W Warszawie-Bulwarach stan Wisły spadł do 98 cm, czyli poniżej poprzedniego najniższego odczytu 100 cm, a Polsat News określił go jako rekordowo niski.[12] Portal Energetyka24 wiązał z niskim przepływem Wisły ograniczony pobór wody chłodzącej, a 4 sierpnia 2026 roku Enea Wytwarzanie zgłosiła niedostępność sześciu bloków w Kozienicach i Połańcu o łącznej mocy około 1,3 GW.[13] Dane IMGW pochodzą z pomiarów wodowskazowych, a wartości 54% i 51% z modelu Copernicus, więc nie można ich bezpośrednio porównywać.
| Rzeka i przekrój | Wisła, Sandomierz | Bug, Wyszków | Wisła, Warszawa | Odra, Racibórz-Miedonia | Wisła, Tczew | Odra, Nowa Sól | Odra, Ścinawa | Odra, Gozdowice | Noteć, Drezdenko | Warta, Poznań | Narew, Ostrołęka |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sierpień 2026, model (% normy 2016-2025) | 31% | 34% | 34% | 47% | 49% | 52% | 52% | 60% | 63% | 83% | 97% |
Ren w Kaub: poniżej dawnego rekordu
−6 cm: odczyt wodowskazu nad ranem 1 października; dawny rekord minimum to 25 cm (2018).
Nad ranem 1 października odczyt wodowskazu wyniósł −6 cm. Poprzednie minimum wynosiło 25 cm i zostało odnotowane w 2018 roku.[7] Są to surowe, niezweryfikowane dane. Według doniesień prasowych wodowskaz pokazywał jednak kilkanaście centymetrów już w połowie sierpnia 2026 roku, więc dawny rekord został przekroczony wcześniej niż 1 października. Wieczorem 30 września wodowskaz wskazywał −4 cm, a rano 1 października już −6 cm. W ciągu września przepływ rzeki w tym miejscu zmniejszył się do około 420 m³/s 1 października.
Według modelu w sierpniu przepływ Renu w Lobith, położonym w Holandii około 400 km od Kaub, wynosił 42% normy. Skutki niskiego poziomu wody dla żeglugi opisano w sekcji dotyczącej przyczyn suszy.
Dunaj w Budapeszcie: najsuchszy sierpień od 2016 roku
48%: sierpniowej normy w modelu, najsuchszy sierpień od 2016 roku.
Według doniesień prasowych 29 lipca wodowskaz w Budapeszcie wskazywał 23 cm, czyli mniej niż poprzednie minimum wynoszące 33 cm, odnotowane w październiku 2018 roku[8]. W sierpniu średni przepływ Dunaju w tym miejscu wynosił 1 313 m³/s, co odpowiadało 48% normy.
W okolicach Nowego Sadu setki łodzi i dziesiątki statków towarowych utknęły z powodu niskiego poziomu wody[8].
Susza z orbity: jak zmieniły się Ren i Pad?
Zdjęcia satelitarne pokazują zmiany, których nie widać w tabelach. Poniżej przedstawiono Ren i Pad, dla których sierpień 2026 roku był według modelu najsuchszy od 2016 roku, oraz obszar Alp. Każda para zdjęć Renu i Padu przedstawia ten sam obszar o wymiarach około 8 × 5 km, w roku, gdy przepływ był zbliżony do normy, oraz w połowie sierpnia 2026 roku. Zdjęcia Alp pochodzą z sierpnia 1990 i 2026 roku i obejmują obszar około 24 × 15 km. Węższy nurt i odsłonięte, jasne fragmenty dna lub piaszczyste łachy wskazują na niższy poziom wody. Same zdjęcia nie pozwalają jednak określić wielkości przepływu.
23 sierpnia 2019
14 sierpnia 2026
16 sierpnia 2023
15 sierpnia 2026
9 sierpnia 1990
13 sierpnia 2026Co jeszcze można zmierzyć z orbity
Raport opiera się na modelu przepływu rzek, który uwzględnia obserwowane warunki pogodowe. Satelity pozwalają jednak mierzyć również inne zjawiska związane z suszą i jej skutkami: temperaturę powierzchni lądu i wody, wilgotność gleby za pomocą radaru, poziom wody w zbiornikach i jeziorach, stan roślinności oraz pokrywę śnieżną w górach.
W tym wydaniu wykorzystano zdjęcia satelitarne przed suszą i w jej trakcie, a także dane o temperaturze i wilgotności gleby pochodzące z reanalizy klimatycznej. Pozwala to pokazać nie tylko niski przepływ rzek, lecz także zmiany w ich otoczeniu, takie jak odsłonięte dno i brzegi, wysychająca gleba czy skutki upałów. Porównanie zdjęć to pierwszy krok do szerszego wykorzystania obserwacji satelitarnych w analizie suszy.
Co dalej: kiedy rzeki wrócą do normy?
Po tak suchym lecie rzeki zwykle nie wracają do normy po pierwszym deszczu. Gleba i wody gruntowe są mocno przesuszone, dlatego nawet typowe jesienne opady mogą najpierw uzupełniać te niedobory, zanim woda dotrze do koryt rzek. Powrót do normalnych przepływów może więc trwać miesiące, a nie tygodnie.
Duże znaczenie ma ilość wody zgromadzonej pod ziemią, która zasila rzeki w okresach bez deszczu. Wilgotność gleby może odbudować się w ciągu kilku tygodni, a przepływy rzek w ciągu całego sezonu. Woda, która przesącza się głęboko przez skały i trafia do głębokich zbiorników podziemnych, może potrzebować na to nawet wielu lat.
Dodatkowe analizy i dane (informacja dla czytelników)
W poniższych sekcjach znajdują się znacznie bardziej szczegółowe analizy, w tym porównania z różnymi normami, zmiany przepływów w czasie, dane dla dorzeczy oraz ocena zgodności modelu z pomiarami. Można je pominąć bez utraty najważniejszych wniosków z raportu.
Sierpień na tle dekady
Na tle dziesięciu poprzednich sierpni z lat 2016-2025 sierpień 2026 roku był najniższy. Przepływ na typowym odcinku rzeki wynosił 70% normy, w porównaniu z 75% w 2019 roku, 77% w 2018 roku i 81% w 2022 roku. W 2026 roku odnotowano również największy udział odcinków, na których przepływ spadł poniżej połowy normy: wyniósł on 32%, wobec 23% w 2018 roku.
Dla 27% odcinków rzek sierpień 2026 roku był najsuchszym od 2016 roku, a dla 40% jednym z dwóch najsuchszych. Tylko na 6% odcinków odnotowano najwyższy przepływ sierpniowy w całym analizowanym okresie.
„Norma” oznacza tu przeciętny przepływ w sierpniu w ostatniej dekadzie. Jest to stosunkowo krótki okres, obejmujący trzy wilgotne sierpnie (2016, 2017 i 2023).
Pasy koloru. Każdy wiersz przedstawia jeden sierpień. Kolorowe pasy pokazują, jaki odsetek odcinków rzek miał bardzo mało wody (czerwień oznacza przepływ poniżej połowy normy), a jaki bardzo dużo (błękit). Im szerszy czerwony pas, tym większy zasięg suszy. Po prawej stronie podano medianę, czyli przepływ typowego odcinka rzeki. Najbardziej wilgotne były sierpnie 2016 roku (110%) i 2023 roku (111%). Podwyższają one średnią dla analizowanej dekady, przez co sytuacja w 2026 roku wypada na ich tle jeszcze gorzej.
Na tle wielolecia: sierpień 2026 w perspektywie historycznej (1991-2020)
Główne porównanie w raporcie opiera się na normie z lat 2016-2025. Dla szerszego kontekstu uwzględniono również normę z lat 1991-2020. W tym porównaniu przepływ na typowym odcinku rzeki w sierpniu 2026 roku wynosił 72% normy. Był to trzeci najniższy wynik od 1991 roku, niższe wartości odnotowano jedynie w sierpniu 2003 roku (62%) i 1994 roku (65%).
Rekordowy jest udział odcinków rzek, na których przepływ spadł poniżej połowy normy. W sierpniu 2026 roku dotyczyło to 35% odcinków, wobec tylko 31% w 2003 roku i 28% w 1994 roku. Jednocześnie na 14% odcinków sierpień 2026 był najsuchszym od 1991 roku. Spośród 23 analizowanych dużych rzek na dziewięciu nie odnotowano od 1991 roku niższego sierpniowego przepływu. Wśród nich były Ren w Lobith, Dunaj w Budapeszcie, Rodan, Loara, Sawa i Cisa.
Oznacza to, że susza w 2026 roku objęła wyjątkowo dużo odcinków z bardzo niskim przepływem, ale nie była najgłębsza w całym analizowanym okresie.
Wszystkie podane wartości pochodzą z modelu.
Wykres zachodniej Europy. Wykres pokazuje zmiany przepływu rzek w zachodniej Europie na tle całego kontynentu. Na zachodzie Europy przepływ wynosił 81% normy 31 sierpnia, ale niecałe cztery tygodnie później niedobór wody szybko się pogłębił i przepływ spadł do 32%.

Wykres od 1991 roku. Każdy słupek przedstawia jeden sierpień od 1991 roku, a jego wysokość oznacza odsetek odcinków rzek, na których przepływ spadł poniżej połowy normy. Najwyższy słupek, po prawej stronie wykresu, odpowiada 2026 rokowi. Wykres pokazuje, że susza w 2026 roku objęła większy obszar niż w 2003 i 1994 roku, choć w tamtych latach przepływ na typowym odcinku rzeki był niższy. Oznacza to, że susza w 2026 roku miała największy zasięg, lecz nie najgłębszy, jeśli oceniać ją na podstawie mediany przepływu.
Od zimy do lata: jak susza narasta w 2026 roku
Susza nie zaczęła się w sierpniu. W styczniu przepływ na typowym odcinku rzeki wynosił 90% normy, a w lutym i marcu był wyższy niż zwykle. W okresie od kwietnia do czerwca przepływ wody wahał się między 67% a 77% normy, natomiast w lipcu na 39% odcinków rzek przepływ spadł poniżej połowy normy. Był to najwyższy odsetek odnotowany w modelu dla lipca od 1991 roku. W sierpniu wyniósł 35%, ustanawiając także rekordowy wynik dla tego miesiąca.
Na podstawie 36-letniego zapisu modelu i normy z lat 1991-2020 porównano każdy miesiąc z tym samym miesiącem w latach 1991-2026. Wszystkie wartości pochodzą z modelu.
| Miesiąc 2026 | Typowy odcinek, % normy 1991-2020 | Miejsce z 36 (1 = najsuchszy) | Odcinki poniżej połowy normy | Miejsce z 36 (1 = najwięcej) | Najniższy przepływ od 1991 |
|---|---|---|---|---|---|
| styczeń | 90% | 11 | 19% | 8 | 4% |
| luty | 106% | 30 | 11% | 17 | 3% |
| marzec | 115% | 35 | 7% | 27 | 1% |
| kwiecień | 77% | 6 | 30% | 5 | 5% |
| maj | 67% | 2 | 26% | 2 | 12% |
| czerwiec | 73% | 4 | 23% | 3 | 9% |
| lipiec | 64% | 3 | 39% | 1 | 16% |
| sierpień | 72% | 3 | 35% | 1 | 14% |
Wrześniowa poprawa nie kończy suszy
Poprawa niestety nie oznacza powrotu do normy. Od sierpnia do pierwszych 27 dni września mediana przepływu wzrosła o ponad 10 punktów procentowych w 11 krajach, najwięcej na Łotwie, w Estonii i na Białorusi. W trzech krajach mediana spadła o ponad 10 punktów procentowych: w Portugalii, Hiszpanii i Francji.
Mimo poprawy we wrześniu w 20 z 27 krajów typowy odcinek rzeki nadal miał przepływ niższy niż norma z lat 2016-2025. Wyniki należy traktować jako orientacyjne, ponieważ dane za wrzesień obejmują tylko pierwsze 27 dni miesiąca.
| Kraj | Sierpień (% normy) | 1-27 września (% normy) | Zmiana (pkt proc.; z wartości niezaokrąglonych) | Region |
|---|---|---|---|---|
| Łotwa | 106% | 177% | +71,8 | Północ |
| Estonia | 103% | 175% | +71,8 | Północ |
| Białoruś | 74% | 116% | +41,5 | Pozostałe |
| Litwa | 103% | 144% | +40,5 | Północ |
| Ukraina | 22% | 57% | +35,4 | Południowy wschód |
| Holandia | 62% | 81% | +18,9 | Zachód |
| Finlandia | 112% | 126% | +13,8 | Północ |
| Austria | 48% | 61% | +12,7 | Europa Środkowa |
| Bułgaria | 63% | 75% | +11,6 | Południowy wschód |
| Chorwacja | 21% | 31% | +10,8 | Południowy wschód |
| Wielka Brytania | 62% | 72% | +10,2 | Zachód |
| Rumunia | 43% | 51% | +7,7 | Południowy wschód |
| Węgry | 48% | 55% | +6,6 | Europa Środkowa |
| Szwecja | 106% | 112% | +6,2 | Północ |
| Niemcy | 44% | 49% | +5,2 | Europa Środkowa |
| Irlandia | 48% | 52% | +4,1 | Zachód |
| Czechy | 24% | 27% | +2,6 | Europa Środkowa |
| Norwegia | 98% | 100% | +1,9 | Północ |
| Włochy | 68% | 68% | +0,5 | Pozostałe |
| Słowacja | 46% | 46% | +0,1 | Europa Środkowa |
| Szwajcaria | 51% | 51% | 0,0 | Europa Środkowa |
| Serbia | 11% | 10% | −0,5 | Południowy wschód |
| Bośnia i Hercegowina | 20% | 19% | −1,8 | Południowy wschód |
| Polska | 54% | 46% | −7,6 | Europa Środkowa |
| Francja | 54% | 39% | −14,7 | Zachód |
| Hiszpania | 95% | 80% | −15,0 | Iberia |
| Portugalia | 121% | 103% | −18,9 | Iberia |
Gorący i suchy sierpień pogłębił niedobory wody
Niski przepływ rzek to nie tylko skutek braku deszczu. Wysokie temperatury zwiększają parowanie i przyspieszają wysychanie gleby.
Reanaliza klimatyczna, czyli model łączący obserwacje, w tym dane satelitarne, z prawami fizyki opisującymi atmosferę, pokazuje, że sierpień 2026 był cieplejszy niż średnia z lat 1991-2020 w 21 z 27 krajów. Opady były niższe od średniej w 19 krajach, a potencjalne parowanie przekraczało średnią w 21 z 27 krajów. Spływ wody z gruntu był niższy od średniej w 25 krajach, a głębsza warstwa gleby, na głębokości 7-28 cm, była bardziej sucha niż zwykle w 20 krajach.
Najmniej opadów w stosunku do średniej odnotowano w Serbii (10%), Bośni i Hercegowinie (12%) oraz Chorwacji (15%). Podane wartości to mediany dla odcinków rzek w poszczególnych krajach, a nie pomiary z pojedynczych stacji.
Tabela nie dowodzi, że upał lub brak opadów spowodował niski przepływ rzek. Pokazuje jedynie, że zjawiska te wystąpiły w tym samym miesiącu. Rzeki reagują na zmiany pogody z opóźnieniem, dlatego przykładowo w Polsce przepływ rzek był niski, mimo że opady były powyżej średniej.
Ocenę roślinności i albedo, czyli zdolności powierzchni do odbijania promieniowania słonecznego, należy oprzeć na zdjęciach satelitarnych. W reanalizie wartości te w dużej mierze wynikają z danych klimatologicznych, dlatego nie nadają się do oceny warunków panujących w sierpniu 2026 roku.
Cztery mapy pokazują, jak sierpień 2026 różnił się od średniej pod względem opadów, wilgotności gleby, temperatury i parowania. Na mapach widać zbliżone pasy suszy i niskiego przepływu rzek.




| Kraj | Temperatura powietrza, odchylenie od 1991-2020 (°C) | Opady (% normy) | Parowanie potencjalne (% normy) | Spływ z gruntu (% normy) | Gleba 0-7 cm (pkt proc.) | Gleba 7-28 cm (pkt proc.) | Region |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Serbia | +3,4 | 10% | 140% | 31% | −8,4 | −6,5 | Południowy wschód |
| Bośnia i Hercegowina | +3,9 | 12% | 149% | 34% | −10,0 | −7,3 | Południowy wschód |
| Chorwacja | +3,6 | 15% | 143% | 42% | −9,2 | −7,3 | Południowy wschód |
| Węgry | +3,6 | 15% | 141% | 8% | −8,8 | −9,4 | Europa Środkowa |
| Bułgaria | +1,8 | 16% | 121% | 15% | −7,8 | −7,1 | Południowy wschód |
| Rumunia | +1,9 | 39% | 125% | 12% | −7,6 | −7,2 | Południowy wschód |
| Słowacja | +2,7 | 39% | 141% | 17% | −8,2 | −8,4 | Europa Środkowa |
| Ukraina | +1,3 | 40% | 118% | 27% | −5,0 | −4,3 | Południowy wschód |
| Holandia | +1,3 | 74% | 132% | 46% | −7,3 | −9,7 | Zachód |
| Austria | +3,0 | 75% | 136% | 22% | −5,6 | −7,4 | Europa Środkowa |
| Niemcy | +1,9 | 76% | 133% | 40% | −6,7 | −8,5 | Europa Środkowa |
| Szwajcaria | +3,3 | 79% | 130% | 28% | −6,9 | −10,0 | Europa Środkowa |
| Francja | +3,1 | 79% | 134% | 55% | −5,4 | −8,3 | Zachód |
| Wielka Brytania | +0,8 | 84% | 117% | 57% | −3,8 | −5,7 | Zachód |
| Białoruś | +0,2 | 85% | 106% | 59% | −2,3 | −2,0 | Pozostałe |
| Czechy | +2,1 | 89% | 133% | 21% | −5,6 | −7,5 | Europa Środkowa |
| Irlandia | +1,0 | 94% | 111% | 65% | −5,4 | −7,3 | Zachód |
| Włochy | +2,8 | 95% | 120% | 62% | −2,3 | −2,2 | Pozostałe |
| Hiszpania | +1,4 | 100% | 105% | 64% | −0,6 | −2,0 | Iberia |
| Norwegia | −0,7 | 101% | 86% | 105% | +2,2 | +2,1 | Północ |
| Estonia | 0,0 | 105% | 100% | 73% | +1,5 | +2,4 | Północ |
| Litwa | −0,2 | 108% | 98% | 83% | +2,2 | +2,4 | Północ |
| Polska | +0,6 | 114% | 116% | 32% | −1,5 | −1,5 | Europa Środkowa |
| Finlandia | −0,2 | 121% | 92% | 96% | +3,4 | +3,8 | Północ |
| Szwecja | −0,5 | 126% | 86% | 83% | +3,2 | +3,2 | Północ |
| Łotwa | 0,0 | 133% | 96% | 91% | +3,0 | +3,5 | Północ |
| Portugalia | +0,4 | 261% | 94% | 161% | +1,8 | +0,4 | Iberia |
Dorzecza w liczbach
Po porównaniu przepływów w poszczególnych dorzeczach można dostrzec, gdzie niedobory wody były największe. W dorzeczu Dunaju typowy odcinek rzeki miał w sierpniu przepływ wynoszący 38% normy, a na 76% odcinków odnotowano najsuchszy sierpień od 2016 roku.
Dorzecza Loary i Garonny były pod względem mediany jeszcze suchsze, ponieważ przepływ wynosił tam około 36% normy. Jednak najsuchszy sierpień od 2016 roku wystąpił tylko na 21% odcinków. Dorzecze Padu utrzymało się na poziomie 71%.
| Dorzecze | Mediana, sierpień 2026 (% normy) | Odcinki z najniższym sierpniem z 11 | Policzone odcinki |
|---|---|---|---|
| Dunajz Innem, Drawą, Sawą, Cisą, Mureșem, Oltem, Prutem | 38% | 76% | 263 |
| Renz Aarą, Neckarem, Menem, Mozelą | 45% | 25% | 63 |
| Łaba, Odra i Wisłatrzy rzeki z dopływami | 47% | 31% | 117 |
| Loara i Garonnaz Allier, Vienne, Dordogne, Lot | 36% | 21% | 48 |
| Padz Ticino, Addą, Tanaro | 71% | 17% | 30 |
Mediany i udziały liczono po odcinkach rzek o długości 60-100 km, bez ważenia długością. Tabela obejmuje 521 z 4 643 odcinków, czyli 20% długości sieci: liczone są tylko rzeki, które mają nazwę w danych mapy (ok. 54% długości sieci nie ma nazwy), a rzeki spoza tych pięciu grup, jak Moza, Wezera czy Adyga, nie są uwzględnione. Przypisanie rzek do dorzeczy opiera się na stałej liście; Łabę, Odrę i Wisłę pokazano razem.
Czy model się sprawdza? Porównanie z danymi z wodowskazów
Wniosek: w Szwecji i na Renie model dobrze wskazuje, gdzie i kiedy występują niedobory wody, natomiast w Wielkiej Brytanii robi to słabo. Jego wyniki porównano z odczytami wodowskazów w trzech krajach. W Niemczech i Szwecji model ma przy niskich stanach wód tendencję do zawyżania przepływu, a w Wielkiej Brytanii do jego zaniżania. Oznacza to, że rzeczywisty niedobór wody może być tam większy, niż wskazują wyniki modelu, a w Wielkiej Brytanii mniejszy.
- Niemcy (11 stacji): Dobowe zmiany przepływu we wrześniu były zgodne z wynikami modelu. Korelacja wynosiła 0,91-0,99 na Renie oraz 0,29-0,75 na uregulowanych rzekach, takich jak Łaba i Odra. Mediana zawyżenia przepływu przez model wynosiła około 22%.
- Szwecja (113 stacji): Korelacja wyniosła 0,80. Model trafnie oddaje różnice między suchym południem a wilgotną północą kraju. Na południu wodowskazy wskazywały przepływ na poziomie 20-30% normy, podczas gdy model szacował go na około 40%. Na północy wartości wynosiły odpowiednio około 103% (wodowskazy) i 130% (model).
- Wielka Brytania (28 stacji): Oba źródła wskazują, że w ponad połowie punktów przepływ spadł poniżej połowy normy: dotyczyło to 61% stacji pomiarowych i 75% odcinków w modelu. Zgodność wyników dla poszczególnych rzek była jednak słaba (korelacja 0,09). Oznacza to, że model lepiej pokazuje ogólny zasięg niedoboru wody niż sytuację na konkretnej rzece.
Dane wodowskazowe: PEGELONLINE (DL-DE-Zero 2.0), SMHI (CC BY 4.0), Environment Agency (Open Government Licence v3.0), przetworzone przez Orbispect.
Dane i metodaskąd liczby, przypisy, sprostowania
Informacje o raporcie
Raport przygotował zespół analityczny Orbispect. Pierwsza publikacja 30 września 2026, uzupełniono 7 października 2026. [Źródło: model Copernicus CEMS (GloFAS), obliczenia Orbispect. Dane: CSV, JSON.]
Dlaczego model, a nie tylko wodowskazy
Jeden model pozwala porównać Ren, Dunaj i Wisłę tego samego dnia tą samą metodą, czego nie da się zrobić na krajowych sieciach wodowskazów, z których każda ma własny system. Działa też tam, gdzie wodowskazu nie ma albo dane z niego docierają z opóźnieniem. Tam, gdzie jest odczyt z wodowskazu, pokazujemy go obok modelu, a sprawdzenie względem wodowskazów opisujemy niżej.
Co to za liczby
Modelowany dobowy przepływ rzek (m³/s) z ogólnoeuropejskiego modelu hydrologicznego zasilanego obserwowaną pogodą (reanaliza). To nie są pomiary z wodowskazów.
Odcinki rzek
Odcinek rzeki to komórka siatki z górnego decyla długoterminowych przepływów sierpniowych (powyżej ok. 3 m³/s): 44 779 komórek w 37 krajach europejskich (bez Rosji i Turcji); wartości dla krajów i Rys. 3 obejmują 27 krajów z co najmniej 300 takimi komórkami. Granice krajów przybliżone.
Norma
Norma to średnia z przepływów sierpniowych 2016-2025 w tej samej komórce; „% normy” to średnia z sierpnia 2026 podzielona przez nią. Dla wcześniejszych lat każdy rok porównano z dziewięcioma pozostałymi. Baza jest krótka.
Wartości za 2026 rok
Wartości za 2026 rok pochodzą z przebiegu operacyjnego modelu, działającego niemal w czasie rzeczywistym; lata wcześniejsze to wersja ostateczna. W teście na sierpniu 2025 obie wersje różniły się o mniej niż 5% w 99% odcinków rzek. Wartości za 2026 rok mogą zostać nieznacznie zaktualizowane po ponownym przeliczeniu modelu. Wrzesień obejmuje dni 1-27.
Ograniczenia
Praca zbiorników, pobory wody i bardzo małe cieki są odwzorowane tylko częściowo. Wartości dla krajów i regionów to mediany po odcinkach rzek, więc małe rzeki ważą tyle samo co duże.
Norma 1991-2020
Dla kontekstu liczona jest też norma z lat 1991-2020 (średnia sierpniowa z tych lat w tej samej komórce; dla lat należących do normy rok liczony jest względem pozostałych). Zestaw odcinków rzek jest ten sam co w głównej analizie. Zapis modelu zaczyna się w 1991 roku, więc „najniższy od 1991” nie oznacza „najniższy w historii pomiarów”.
Zdjęcia Alp z 1990 i 2026 roku
Zdjęcia pochodzą z satelitów Landsat 5 (9 sierpnia 1990, mozaika dwóch scen) i Landsat 9 (13 sierpnia 2026), w rozdzielczości 30 m, z tą samą skalą jasności. Porównują dwa dni w sezonie topnienia, więc pokazują długoletnią zmianę, ale wielkość pól śniegu zależy też od pogody danego roku. Landsat imagery courtesy of the U.S. Geological Survey.
Model i pomiar
Wartości z modelu są szacunkiem; pomiarami są odczyty wodowskazów opisane przy przypadkach rzek. Wartości są modelowe i orientacyjne.
Nie jest to ostrzeżenie
Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi ostrzeżenia przed powodzią ani suszą. Ostrzeżenia wydają wyłącznie instytucje krajowe i regionalne.
Czego raport nie twierdzi
- Raport nie jest prognozą przepływów rzek.
- Raport nie jest ostrzeżeniem przed suszą ani powodzią. Ostrzeżenia wydają instytucje krajowe i regionalne.
- Wartości pochodzą z modelu, nie z odczytów wodowskazów.
- Raport nie przypisuje suszy przyczyn klimatycznych: opisuje przepływy, a nie ich przyczyny.
- Zdjęcia satelitarne pokazują koryto i długoletnią zmianę w jednym miejscu, a nie wielkość przepływu ani suszę jednego roku.
Ten raport nie zawiera prognoz przepływów rzek ani nie stanowi ostrzeżenia. Oficjalne ostrzeżenia wydają wyłącznie właściwe instytucje krajowe i regionalne.
Do czego służą takie dane
Mapy i zestawienia w tym raporcie pokazują, gdzie występują niedobory wody i jak duże one są w rzekach. Takie informacje mogą pomagać administracji wodnej, służbom kryzysowym i firmom ubezpieczeniowym w ocenie sytuacji. Raport nie jest jednak opracowaniem przygotowanym dla tych grup i nie zastępuje oficjalnych danych służb hydrologicznych. Pytania dotyczące danych i możliwości ich wykorzystania można kierować na adres: hello@orbispect.com.
Przypisy
- Copernicus Climate Change Service, biuletyn klimatyczny o lecie i przepływach rzek, 2 października 2026.
- BAFU/FOEN (Szwajcaria), „Sommer 2026: Trockenheit und ihre Folgen”, 23 września 2026.
- Euronews, 10 sierpnia 2026 (elektrownia Paks). Telex, 29 lipca 2026.
- Enerdata, 28 sierpnia 2026 (elektrownia Paks).
- AFP, 12 lipca 2026 (reaktory we Francji).
- Reuters, 5 sierpnia 2026 (żegluga na Renie, Kaub).
- PEGELONLINE (Niemcy), surowe, niezweryfikowane odczyty wodowskazu Kaub, do 1 października 2026.
- Fortune, 31 lipca 2026 (Dunaj w Budapeszcie).
- Copernicus Climate Change Service, biuletyn klimatyczny, wrzesień 2026.
- Contains modified Copernicus Sentinel data 2024-2026 (Sentinel-2, zdjęcia przed i po).
- Generated using Copernicus Climate Change Service information 2026 (reanaliza ERA5). Neither the European Commission nor ECMWF is responsible for any use that may be made of the Copernicus information or data it contains.
- Polsat News (dane IMGW), 3 września 2026, „Alarmująco niski poziom Wisły. IMGW wydało 91 ostrzeżeń”.
- Energetyka24, 4 sierpnia 2026, „Susza uderza w elektrownie Enei. Sześć bloków ogranicza pracę”.
- Kanton Solothurn, komunikat z 11 sierpnia 2026 (zakazy poboru wody, także dla rolnictwa).
- Obliczenia własne Orbispect na podstawie modelu GloFAS (Copernicus CEMS).
Autor i źródła
Zespół analityczny Orbispect. Pierwsza publikacja 30 września 2026, poprawiono 1 października 2026, uzupełniono 7 października 2026. Dane do 27 września 2026. Wartości zaokrąglono.
Sprostowania. Jeśli znajdziesz błąd w liczbach lub opisie, napisz na adres podany w sekcji „Dla mediów”. Poprawki są publikowane w tym miejscu z datą i opisem zmiany.
Ujawnienie interesu. Orbispect zajmuje się analizą danych satelitarnych i modelowych. Ten raport nie powstał na zlecenie żadnego odbiorcy.
Contains modified Copernicus Emergency Management Service information 2016-2026. Generated using Copernicus Climate Change Service information 2026. Swedish gauge data: SMHI (CC BY 4.0), processed by Orbispect. River names on the map in part: © OpenStreetMap contributors (ODbL). Neither the European Commission nor ECMWF is responsible for any use that may be made of the Copernicus information or data it contains.
Dla mediówcytowanie, grafiki do pobrania, kontakt
Dziennikarze, badacze i nauczyciele mogą cytować liczby z tego raportu i korzystać z poniższych obrazów, wskazując źródło.
Jak cytować
Orbispect, Susza rzek w Europie 2026, wersja z 7 października 2026, orbispect.com/pl/rivers. Opublikowano 30 września 2026, zaktualizowano 7 października 2026. Dane: CSV, JSON. Licencja: teksty i wykresy Orbispect na licencji CC BY 4.0, zawarte w nich dane Copernicus mają własną licencję, więc zachowaj napis o źródle.
Kod do wklejenia na stronie (link do źródła jest częścią wymaganej atrybucji):
<a href="https://orbispect.com/pl/rivers">Orbispect: Susza rzek w Europie, sierpień 2026</a>, CC BY 4.0Wzór podpisu
Contains modified Copernicus Emergency Management Service information 2016-2026.
Kontakt dla prasy
Pytania dziennikarzy i prośby o inne formaty: media@orbispect.com
Rysunki (PNG)
- Rys. 1. Mapa przepływu rzek w sierpniu 2026PNG, 1600 × 1809 px, 1,6 MB
- Rys. 2. Przepływ w wybranych odcinkach rzekPNG, 2200 × 1400 px, 198 KB
- Rys. 3. Typowa rzeka według krajówPNG, 2200 × 1802 px, 217 KB
- Rys. 4. Sierpień na tle dziesięciu innych latPNG, 1520 × 1096 px, 98 KB
- Rys. 5. Mediana przepływu rzek, 1 sierpnia do 27 wrześniaPNG, 1520 × 1254 px, 140 KB
Wartości z modelu prosimy opisywać jako szacunki modelu i zachować informację, że raport ma charakter informacyjny i nie jest ostrzeżeniem.